ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5667749
*
nr 566 7749
Spegel
Nyrokoko, höjd: 270
Kondition: löst bakstycke, dekor skada
Utrop:
5.000 kr
Såld:
6.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 februari 2009
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/2 19:05:19
1
Vinnande bud
16/2 15:52:53
2
5.100 kr
16/2 15:53:53
2
5.400 kr
16/2 15:54:30
2
5.700 kr
16/2 15:57:40
2
6.000 kr
16/2 15:58:48
2
6.300 kr
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:36
-
6301 Lampbord
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:16
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:24
-
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:16
-
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:23
*
Spegel
Kondition: löst bakstycke, dekor skada
nr 566 7749
Spegel
Nyrokoko, höjd: 270
Kondition: löst bakstycke, dekor skada
| Utrop: | 5.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 6.400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 februari 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/2 19:05:19 | 1 | Vinnande bud |
| 16/2 15:52:53 | 2 | 5.100 kr |
| 16/2 15:53:53 | 2 | 5.400 kr |
| 16/2 15:54:30 | 2 | 5.700 kr |
| 16/2 15:57:40 | 2 | 6.000 kr |
| 16/2 15:58:48 | 2 | 6.300 kr |
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
-
6361 Garderobsskåp
Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:36 -
6301 Lampbord
stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:16 -
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 20:24 -
6674 Spegel
förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 19:16 -
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
12 jan kl 18:23



